Denna fortsättningsutbildning riktar sig till dig som har grundläggande kunskaper i 2c8 Modeling Tool och modellering, men som vill fördjupa dina kunskaper inom verktygets mer avancerade funktioner.
Utbildningen har en praktisk ”HandsOn”-inriktning där du arbetar med funktioner, konfigurationsexempel och förvaltningsflöden i verktyget.
Observera att ingen färdig servermiljö tillhandahålls för utbildningen. Fokus ligger i stället på förståelse för funktionerna och hur dessa kan implementeras och anpassas i den egna miljön.
Syftet med utbildningen är att du skall kunna skapa repository-konfiguration som stödjer dig och din organisations specifika tillämpning av 2c8 Modeling Tool och 2c8 Lite. Du skall även känna dig trygg med hanteringen av användare och rättigheter samt med versionshanteringen.
Utbildningen ger dig kunskap om:
- Skapa och underhålla restriktioner i applikationen (s.k. Applikationsprofiler)
- Skapa och underhålla regelverk för modellering (s.k. Repository-konfigurationer)
- Verifiera skapade modeller mot satt regelverk och hantera förändringar därefter
- Användare, grupper och rättigheter
- Versionshantering av repository, modeller och objekt
- Inställningar för förvaltningsflödet
- Versionshantera med hjälp av förvaltningsflöde
- Publicera godkända versioner och förändringar
- Förvaltningsflöde i 2c8 Lite (om 2c8 Lite är aktuellt)
Förutsättningar
Förberedelse
- 2c8 Modeling Tool, 2c8 Lite och 2c8 Serverfunktionalitet ska vara installerat på egen dator.
- Minst version 5.4 installerad av 2c8 Modeling Tool
- Ha tillgång till administratörskonto på server (inte ett krav men lämpligt).
Utbildningens videotid
2 timmar och 5 minuter
För att kunna genomföra de olika delarna i utbildningen behövs en exportfil.


